فناوری آموزشی 1

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

      فناوری به معنای کاربرد یافته های علمی در موقعیت های عملی است؛بر این اساس، فناوری آموزشی، بهره گیری از یافته های علمی در موقعیت های آموزشی است. برخی فناوری آموزشی را معادل ابزارهای آموزشی می پندارند که برداشتی بسیار سطحی  از فناوری آموزشی است؛ در حالی که فناوری آموزشی فراتر از ابزار آموزشی است و طراحی، اجرا و ارزشیابی آموزش را نیز در بر می گیرد. رائو در این باره می نویسد:

*فناوری آموزشی را می توان به دو روش تعریف کرد: روش نخست که آشناتر هست، به رسانه هایی اشاره دارد که به سبب انقلاب ارتباطی به وجود آمده اند و می توان از آنها در کنار معلم، کتاب درسی، تخته سیاه و نظایر آن استفاده کرد. بر اساس این تعریف تلویزیون، فیلم، پرژکتور اورهد، رایانه و اقلام دیگری که افراد حرفه ای آنها را سخت افزار و نرم افزارهای مربوطه می خوانند، مفهوم فناوری آموزشی را شکل می دهد. دومین تعریف فناوری آموزشی که کمتر شناخته شده است، از رسانه و ابزار فراتر می رود. در این مفهوم، فناوری آموزشی چیزی بیش از اجزای تشکیل دهنده آن است. فناوری آموزشی عبارت است از روش نظام مند، طراحی، اجرا و ارزشیابی کل فرایند یادگیری و تدریس در قالب هدفهای خاص، براساس نتایج به دست آمده از تحقیق درباره یادگیری انسانی و ارتباطات و همچنین به کارگیری ترکیبی از منابع انسانی و غیر انسانی که منجر به آموزش مؤثرتر می گردد(رائو،2005).

نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : يکشنبه 25 مهر 1395 ساعت: 7:40
برچسب‌ها :
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها