افزایش واژگان

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
     افزایش واژگان فعال و غیر فعال هر دو نیاز به یادگیری کلمات تازه و کاربرد کلمات کهنه در موارد دقیقتر دارد. برای این منظور چهار روش اساسی به شرح زیر وجود دارند:

1- متن. مطلوب­ترین راه افزایش واژگان کشف معانی واژه­های جدید در متنی است که این واژه­ها در آن به­کار رفته­اند. وقتی که در یک متن به کلمه­ای تازه برمی­خورید، سعی کنید معنی آن را با استفاده از کلماتی که قبل و بعد از آن می­آیند حدس بزنید. در بسیاری از مواقع می­توان معنی کلمه را حدس زد، بدون اینکه لازم باشد جریان مطالعه را به هم زد و از طریق مراجعه به فرهنگ لغت معنی کلمه را پیدا کرد. مفید است که کلمات تازه در انتهای کتاب یادداشت شود و شماره صفحه­ای را که در آن قرار دارد نوشته شود. پس از پایان مطالعه می­توان به فرهنگ­لغت مراجعه و معنی کلمه را با آن­چه حدس زده شده است مقایسه­کرد(کولایی نژاد،1392).

2- تجزیه ی کلمات.روش دوم افزایش واژگان، که می­توان آن را به همراه حدس زدن معنی با استفاده از متن به کار برد، تجزیه­ی کلمه به اجزای آن یعنی پیشوند، ریشه و پسوند است، وقتی به یک کلمه ناآشنا بر می­خورید، سعی کنید معنی اجزای تشکیل دهنده­ی آن حدس بزنید، و بعد با کنارهم قرار دادن این اجزاء معنی کلمه را حدس بزنید(سیف،1392).

3- فرهنگ لغت. راه دیگر افزایش واژگان استفاده از فرهنگ­لغت است. از آن­جا که بعضی واژه­ها معانی متفاوت دارند، به هنگام استفاده از فرهنگ­لغت، آن معنی را انتخاب می­کنیم که با توجه به متن، معنی درست کلمه باشد.

4- فهرست لغات.راه دیگر افزایش واژگان حفظ کردن کلمات تازه از یک فهرست لغات است. منتها چون لغات یک فهرست با یکدیگر رابطه چندانی ندارند، این طریق یادگیری مشکل­ترین و کم فایده­ترین روش یادگیری لغات است،(در گذشته این تنها روش برای یادگیری واژه­ها بوده است). با این حال، حفظ کردن فهرستی از لغات گاهی الزامی است، در این قبیل موارد بهتر است، به کودکان کمک کنیم تا فهرست لغات را با کمک اشکال و تصاویر به صورت یک فرهنگ مصور در آورند تا رغبت ایشان برای یادگیری برانگیخته گردد(کولایی نژاد،1392). مؤثرترین راه گسترش دامنه­ی لغات این است که با افزایش میزان مطالعه­ی دقیق به آموزش واژگان تازه اقدام کنید. راه دیگر این است که فهرست لغات را به عنوان منبعی برای کشف لغات تازه مورد استفاده قرار دهید( سیف،1392).


موضوعات مرتبط: آموزش ابتدایی
نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : دوشنبه 6 آذر 1396 ساعت: 13:44
برچسب‌ها :
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها